Pondělí , Srpen 19 2019

Arogance jako odraz strachu z otevřenosti

„Kde se vlastně vzaly ty podivné vlastnosti jako nadutost, arogance či osobní důležitost.“ říkám si. „A to i u lidí, kteří jsou hodní, laskaví a štědří k druhým?“ podivuji se ve svých myšlenkách.

Až jednoho večera mi přichází odpověď. Lidé, kteří se chovají arogantně něco skrývají. Chtějí si tak moc uchránit své teritorium, že v sobě zasévají semínko strachu. A přitom, co opravdu dokážeme skrýt? A k čemu?

Nasnadě je tedy otázka, zda se nesnažíme skrýt více něco před námi samotnými než před okolím?

Strach a jeho osobní strážce

Když dostaneme strach, objeví se ego, které chce tento strach uchránit, zakrýt a tak si pozve známé i neznáme emoce a vytvoří jakousi ochranou masku, roli, kterou přebíráme.

Arogance a osobní důležitost či nadutost skrývají v sobě strach z otevřenosti, z upřímnosti. Strach ukázat sebe takový jaký jsem. Nejjednodušší pro naše ego je se povýšit, být ironický a rádoby nad věcí.

A i bytosti, které jsou běžné laskavé, štědré, láskyplné, ve chvíli, kdy mají narušenou komfortní zónu, dokáží otočit o 180°.

Další aspekt arogance

Máme tady ještě jednoho favorita, který aroganci spouští. Je to vnitřní, zakořeněný pocit méněcennosti neboli „Nejsem dost dobrý.“ To si často vypěstujeme v dětství, ale také v dospělosti pod nátlakem společnosti. Co je jiné, to se ve stádu nenosí, a tak se takový člověk dostává na ty správné pozice, do správných firem a z potlačení sebe sama spustí roli nadutce.

A přitom, když se na to podíváte s nadhledem – není co skrývat a ani se za co stydět. Každý jsme natolik jedineční a zajímaví, že i proto jsme jako buňka v těle prospěšní ba potřební pro Celek.

A proto, když se objeví takový člověk v našem okolí není potřeba soudit a odsuzovat, ale raději zaujmout trpělivý, láskyplný postoj plný pochopení. I my si mnohdy nevšimneme svých rolí, které jistojistě hrajeme. A možná je to právě role osobní důležitosti, která nám je zrcadlena? 🙂

Změna je na nás

Vystoupit ze zajetých kolejí někdy není snadné. Zvláště, pokud nás svazuje kulturní či rodinné zázemí. Nejdeme-li však svou cestou a nenaplňujeme svůj dá se říci „plán“, pro který jsme zde, často se se potýkáme s nemocemi, nehodami a jinými formami nerovnováhy. To vše se uzdraví, pokud se probudíme a začneme žít svůj život.

Je to otázka odvahy, lásky k sobě, důvěry, ale také pokory či moudrosti. Ctnosti, které jsou nám zde k dispozici a které je výhodné rozvíjet, nám stále více ulehčují cestu k nám samotným. A prvním krokem může být nasloucháni svému srdci.

Stáhněte si cvičení ZDARMA: „Srdce je mým kompasem“ ZDE a naučte se naslouchat svému vnitřnímu hlasu. Možná Vás překvapí, jak je to nakonec snadné stát se samým sebou :).

O autorovi

O mě

Jmenuju se Karla Czechová a skončila jsem třetí dekádu svého života. Záměrem mého srdce či duše je inspirovat, motivovat bytosti ke spokojenému, láskyplnému životu a naplnění snů.

Pro naplnění mých záměrů jsem vytvořila projekt Život v rovnováze. Původně osobní projekt zaměřený na on-line kurzy, meditace a cvičení se časem přerodil na magazín.

Život v rovnováze je styl života, rozvoj, inspirace. Je to vše, co vychází ze srdce.

Mrkněte i na :

Ženy v mužské energii

Na energetické úrovní jsme tvoření jak z ženské tak i z mužské energie. A obě …

Až příliš se zaměstnáváme

Mobily, práce, rozhovory, setkání – to vše nás velmi zaměstnává. A nejen to. Naše mysl …

10 tipů jak nakopnout svou energii aneb jaro je tady

Ještě před oslavou jara neboli Velikonoci si dejme pár tipů jak na svou energii a …

Detox, zdraví, vitalita – to je Strom života

Mám ráda jaro. A od doby co jsem si přestala „mantrovat“ jarní únavu, je pro …

Ranní životabudič

Nechce se Vám ráno z postele? Nestíháte nebo dokonce nemůžete nic poránu sníst? Nastartujte svůj …

Třináctá komnata mužů

Velmi často se soustředíme na ženy. Vzdáváme jim hold, opěvujeme je a zaměřujeme pozornost na …

Co vše může stát za kily navíc?

Stojíte před zrcadlem a koukáte na sebe. Štípnete se do břiška, do zadečku. Otočíte se …

O dětech a rodičích: Je to tvoje vina.

Když jsem se začala zabývat osobním rozvojem, poznávala jsem taje své mysli a odkrývala svou …

Měli bychom si uvědomovat svou smrt

Když jedete na dovolenou, většinou víte, kdy skončí. Máte plány, co chcete vidět, kde se chcete podívat. Víte, proč...

Bude rok 2019 fičák?

Celá planeta již zdárně vstoupila do nového 2019 roku. Za posledních 24 hodin, každou hodinu – počínaje Novým Zélandem a konče neobydlenými ostrovy v Tichém oceánu, se někde na světě slavil příchod Nového roku.

2 komentáře

 1. Andrea Koukolova

  Dobrý den Kajo,
  Chtěla jsem si stáhnout cvičení zdarma „Srdce je mým kompasem“ a web mi píše, že jsem již zaregistrována a cvičení nejde stáhnout.
  Máte tuto akci jen pro získávání nových mailových adres nebo je to chyba v softwaru?

  Mějte se dobře.

  Andrea

  • Czechová - admin

   Dobrý den Andreo,

   cvičení je samozřejmě pro všechny. Děkuji za zprávu. Je to otázka toho, jak má poskytovatel mailingu nastavené formuláře. Už jsem vznesla na ně dotaz. Určitě napravíme, případně změníme e-mail marketera. A mezi tím Vám zasílám na Váš mailík odkaz s cvičením :). Užijte si to a dejte vědět, jak se Vám cvičení líbí.

   Hezký den

   S láskou

   Kaja

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *