Neděle , Květen 26 2019

7. Bonusová lekce II: Rezistence a pozornost

Rezistence je naším největším nepřítelem, který nám hází klacky pod nohy a buduje nám neprůchozí zdi na naší cestě. Když vzdorujeme, točíme se v kruhu, zastavujeme se namístě a tím odmítáme to, co je pro nás v danou chvíli nejideálnější, abychom se zase o krok přiblížili k naší autentické cestě života.

Vzdor úzce souvisí s kontrolou. Je vhodné si uvědomit, že kontrola nad situacemi v našem životě je iluzí – mluvíme-li o globálním měřítku. Naše cesta, naše duchovní podstata a to, proč jsme zde je daná. Nepříjemnosti jsou nám jen nápomocí či možnosti k tomu, navrátit se na naší autentickou cestu.

Kontrolovat můžeme své myšlenky a tím je zaměřovat tak, abychom si zjednodušili naší životní cestu. Pozornost je totiž tím, co nám přitahuje do života, to co chceme nebo nechceme. Tam, kam jde pozornost jde i naše energie, která buduje. Záleží tedy na nás, co vybudujeme.

Rozpustit vzdor můžeme tím, že se vzdáme, skloníme se a přijmeme vše tak, jak je. Jen tehdy do našeho života přijde lehkost, jednoduchost, láska. Za tím vším samozřejmě jde spokojenost, uvolněnost a hojnost či dostatek na všech úrovních našeho života.

Často se rozčilujeme nad tím, jaké lidi potkáváme nebo koho máme ve svém životě. A tak den co den to v sobě omíláme a den co den ten či onen člověk je stejný. Je potřeba se z tohoto návyku vymanit, aby se scenérie změnila.

Vzdor a pozornost jsou spolu úzce spjaté. Jestliže jsme plní rezistence, zaměřujeme tím do těchto situací pozornost a tak se nám stále dokola dějí, ať už v podobě situací nebo lidí, které potkáváme. Často se určitých osob nedokážeme v životě zbavit nebo alespoň jejich charakterových vlastností.

Funguje to však na velmi jednoduchém principu – to, co si o někom nebo o něčem myslíme, to se nám taky ukazuje. Jestliže si o svém šéfovi myslíte, že je korunovaný ťulpas, tak Vám to bude stále „svým způsobem“ dokazovat. To Vy budujete Vaše okolí. Myslíte-li si, že máte problém se svými rodiči, že Vás manipulují nebo Vás nenechají žít, stále dokola se Vám to bude v životě ukazovat. Připadá Vám, že Vaši přátelé jsou chodící problémy? Mluví o svých snech, ale nic pro ně nedělají? Pokud nezměníte úhel pohledu, podporujete stejnou energii, která Váš názor jen potvrdí.

Toto cvičení se odehrává na úrovni vizualizace a následně i samotných činů. Sedněte si na klidné místo (můžete si však představovat tyto scenérie v MHD, cestou do práce, na nákupu pod.), tři krát se zhluboka nadechněte a vydechněte, zklidněte dech a představte si své rodiče, šéfy, kolegy, kamarády či kohokoli, kdo Vás zvedá ze židle určitým typem chování, pomocí vizualizace a SVOU představu o něm změňte.

Připadá-li Vám někdo bojácný, představte si jej v situacích, kde je odvážný. Máte v okolí věčného stěžovatele? Připište mu vlastnosti, kde je radostný a spokojený. Máte neurotické kolegy či šéfy? Představte si je, jak pokojně srkají drink na pláži a jsou plní lásky a radosti vůči celému světu.

Vizualizace nemusí být vůbec reálné či spjaté s danou situací. Jde především o změnu úhlu pohledu a připsání jim nových vlastností. 

V druhé fázi Vás čeká úkol, kde si v běžných situacích s těmito lidmi přesměrujete svou pozornost. Jednoduše přestanete o nich mluvit hanlivě, myslet si o nich to či ono. Nabízím Vám podpořit vizualizace myšlenkami a třeba i komplimenty, vlídným slovem směrem k těmto lidem nebo pouze odtrhnout od nich Vaši pozornost (tím i budovatelskou energii) a pracovat pouze s vizualizacemi.

Že si Vaše komplimenty nezaslouží? Nebo snad jsou takoví, tak proč byste měli do nich investovat čas na změnu? To je jednoduché – na nějaké úrovni jsou Vaším odrazem, proto je máte v životě. A jak jsme si řekli, čím více je haníte a myslíte si něco o zadku, tím více Vás dráždí, objevují se ve Vašem životě a tím více živíte tyto vlastnosti. A jsou-li Vaším odrazem, tak tyto vlastnosti či nějakou část toho, co je příčinou Vaší nespokojenosti, podporujete v růstu v sobě.

ANOTACE:

Je velmi vhodné si takto představovat i sebe. Jistě znáte své rezervy, dopomozte si tím, že si připíšete nové vlastnosti, tak jako když programátor přeprogramovává  a vylepšuje software počítače. Uvidíte, co se ve Vašem životě odehraje za změny, když začnete sebe i okolí vidět v novém, láskyplném světle.