Neděle , Květen 26 2019

1. Vstupní lekce: Afirmace jako klíč ke změně

Afirmace znamená ujištění, přitakání, tvrzení, utvrzení, přesvědčení. V osobním rozvoji se tedy jedná o pozitivní tvrzení o našem životě, na které se následně naladíme. 

Je to jedna z metod, jak změnit svůj život a žít ho tak jak my chceme v hojnosti a dostatku na všech úrovních našeho života. Je to jako byste přeladili stanici rádia – našli ten správný knoflík.

Náš život je v mnoha ohledech o návycích, které se tvoří a zakořeňují v našich neuronech, afirmace nám pomáhají se zbouráním starých, zajetých kolejí a s přesměrováním naší pozornosti. Souvisí to se změnou scenérie. Pokud chceme změnit dům, ve kterém bydlíme, tak je výhodnější a méně energetický náročné když si najdeme nový, vyhovující nám než abychom bourali současný a stavěli ho od základů.

Pozornost a tím i afirmace jsou úzce spjaté s pořekadlem: „Jak zaseješ, tak sklidíš“. A my se v tomto kurzu naučíme zasévat a pečovat, vše ostatní přijde „samo“.

V tomto cvičení si poodhalíme, co ve svém životě chceme, jaký má být a jak se v něm chceme cítit. A to vše samozřejmě z úrovně srdce.

Najděte si klidné a příjemné místo pro Vás, kde můžete naslouchat svým vjemům, pocitům, myšlenkám. Připravte si několik papírů, tužky, barevné propisky, pastelky či fixy.

Pohodlně se usaďte, 3x se zhluboka nadechněte a vydechněte a pomalinku zklidňujte dech. Zaměřte svou pozornost do oblasti srdce. Chvíli pozorujte, co se s Vámi děje. Nechte všechny pocity a vjemy proplouvat. 

S pozorností zaměřenou v srdci se zeptejte: „Co naplňuje můj život radostí?“. Vezměte do ruky tužku a začněte psát, kreslit, čtrtat. Používejte barvy, propisky, tužku, malujte a tvořte. Můžete psát ve větách nebo jen si poznamenávat slova a obrazce. Zaznamenávejte vše, co k Vám přijde, nechte vše plynout. Můžete také psát na libovolném místě na papíře. 

Pokud Vám jeden arch nestačí, vezměte si další. Nechte vše volně proplouvat bez hodnocení. 

Stejným způsobem se můžete zeptat i na konkrétnější otázky:

  • Jaká práce/pozice mě naplňuje?
  • Jaký partner je pro mě nejvhodnější?
  • Co ráda dělám ve svém volném čase?
  • Co v životě potřebuji, abych se cítila naplněná?

Jakkoli absurdní se Vám zdají Vaše odpovědi, nechte je plynout. Opakujte si toto cvičení několikrát, až se v něm ucítíte jako ryba ve vodě. Do dlaší lekce máte 5 dní na trenik :).

V případě, že je Vám zatěžko vycíti, co v životě chcete. Stejným způsobem nechte na jiný papír přijít to, co nechcete. Až skončíte, napište si opaky toho, co nechcete. Velmi často v nich odkryjete to, co Vám dělá radost.

V tomto cvičení si pohrajeme s asociacemi. Dá se říci, že je to odnož myšlenkových map. Díky volnému spojení, nacházení návaznosti se uvolníme a mnohdy nám tyto spojení pomohou v nalezení jednoduché cesty.

Stejně jako v prvním cvičení si najděte klidné, příjemné místo pro Vás, kde můžete nechat svobodný průchod Vaším myšlenkám. 

3x se zhuboka nadechněte a vydechněte, sklidněte dech a nechte vše proplouvat bez hodnocení. Zaměřte pozornost do srdce a zůstaňte v něm po dobu celého cvičení, jak jen to půjde. Vemte si papír a tužku. Doprostřed papíru napište slovo „radost“. Od toho začněte vést čáry, ke kterým vždy připíšete, s čím se Vám radost asociuje. Pokračujte takto dál. Ku příkladu od radosti vede linka, která má název slunce, veďte od tohoto slova další linky a opět spojujte slova, která Vám slunce asociují. 

K hlavnímu slovu připište 5-10 slov a ke každému slovu připisujte další a další, až budete mít plný papír. Vznikne Vám tak jakási síť, pavučina s okruhy, které Vám poskládají celek. Ideálně vždy používejte pouze jedno slovo, nikoli slovní spojení. Ku příkladu radost – slunce – teplo (ne: radost- teplé slunce – pláž u moře).

Tím jsme se rozehřáli. Teď si doprostřed dalšího papíru napište: „Moje životní radosti“ (toto nechme jako víceslovné spojení, dále opět asociujte po jednotlivých slovech).

ANOTACE:

Takto si vezměte papír na každou svou životní úroveň – „můj ideální partner“, „co používám ve hmotě“, „má práce/pozice snů“ „jak ce cítím v mém životě snů“ atd.

Můžete se také rozehřívat právě samotnými slovy: přátelství, práce, partnerský vztah, rodina, peníze atd. Díky tomu velmi snadno zjistíte svůj postoj k danému tématu. 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *